Nowy eksponat – sikawka ręczna przenośna 2-cylindrowa z 1926 r.

            W dniu 26.06.2021 r. włączono do ekspozycji sikawkę ręczną przenośną 2-cylindrową z 1926 r., podarowaną 6.05.2021 r. dla Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lipinach, gm. Mrozy. Protokół darowizny podpisał prezes Robert Kluczek.

Sikawkę kupiono dla OSP w Lipinach w 1926 r. ze składek mieszkańców wsi i funduszy własnych OSP. Wysłużoną sikawkę, już bez drewnianego fabrycznego pomostu, próbowano wyremontować, aby służyła do pokazów i zawodów zabytkowych sikawek. W tym celu dorobiono podstawę z dwóch belek i pomalowano z zewnątrz farbą (z wyjątkiem mosiężnych cylindrów i miedzianego powietrznika).

Po przyjęciu do Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, sikawka została poddana konserwacji pełnej, z zachowaniem przeróbek wykonanych w Lipinach, i wyeksponowana na wozie rekwizytowym z 1 połowy XX w., podarowanym dla muzeum 13.12.1982 r. przez OSP w Rudniuku Małym, gm, Wodynie.

Obecnie prowadzone są czynności badawcze w celu ustalenia producenta tej sikawki, którym była prawdopodobnie jedna z kilku fabryk warszawskich.

Tekst i foto: Zbigniew Todorski