Sikawka ręczna przenośna 1-cylindrowa „Tryumf” z 1927 roku. Patent nr 4309.

Zachowało się oryginalne malowanie i fabryczny drewniany pomost.
Producentem tej sikawki jest Fabryka Narzędzi Pożarniczych „Strażak” w Warszawie L. Piętka, A. Płoski i G. Szołowski. Firma powstała w 1898 roku pod nazwą: Fabryka Pomp i Narzędzi Ogniowych „STRAŻAK” w Warszawie, ul. Sienna 39. Jej założycielem i właścicielem do 1916 roku był hrabia Zdzisław Grocholski.

Prezentowana sikawka jest najnowszym modelem sikawki jednocylindrowej, w której w 1923 roku zastosowane zostały nowatorskie rozwiązania, opracowane przez inż. Józefa Tuliszkowskiego – korpus sikawki o cylindrze poziomym, działającym podwójnie, wraz z komorą zaworową odlany z brązu, o krótkich i szerokich kanałach zapobiegających dławieniu wody oraz duże otwory gniazd ze sprężynami przyspieszającymi osiadanie zaworów ssawnych dla zmniejszenia strat, z potrójnym uszczelnieniem, pozwoliły na zwiększenie wydajności ze 195 l/min. do 250-290 l/min. Do nasady tłocznej zastosowano łącznik „Polonia” – patent własny fabryki.

Sikawka „Tryumf” podczas próby wodnej w dniu 18 marca 1925 roku okazała się wydajniejsza o 50,6 % od sikawki dwucylindrowej. Rzut prądu wody na odległość 28-31 metrów był większy o ponad 28 %.

Sikawka została podarowana do muzeum przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lipinach, gm. Mrozy. Na metalowej tabliczce przymocowanej do pomostu sikawki jest napis: „Nagroda Związku Okręgowego Ochotniczych Straży Mińsk Mazowiecki 16 X 1927”. OSP w Lipinach otrzymała ją za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach powiatowych.

Tekst i foto: Zbigniew Todorski