Eksponat tygodnia

Sikawka ręczna przenośna 2-cylindrowa, wykonana w fabryce Józefa Troetzera w Pruszkowie w 1918 r. Sikawka posiada oryginalny fabryczny pomost i malowanie. Posiada 2 cylindry mosiężne i miedziany powietrznik.
Dar OSP Grygrów z siedzibą w Hucie Gruszczyno, gm. Stoczek Węgrowski.

Fabryka została założona w 1842 r. przez Adolfa Troetzera pod nazwą: Fabryka Maszyn i Wyrobów Miedzianych „TROETZER” w Warszawie. Produkcję sikawek rozpoczęto w 2 połowie XIX w. Produkowano sikawki własnej konstrukcji różnej wielkości na kołach i przenośne; beczki żelazne na 2 i 4 kołach na resorach; wozy strażackie do przewozu narzędzi pożarniczych i inne wyposażenie dla straży pożarnych. W grudniu 1899 r. firmę po ojcu przejął inż. Józef Troetzer i zmienił nazwę na: Fabryka Maszyn i Odlewnia Józef Troetzer i Spółka w Warszawie.
Aby zwiększyć produkcję, nabył w 1903 r. fabrykę Towarzystwa Akcyjnego „Pruszkowski Zakład Mechaniczny”. Uruchomiona w 1904 r. fabryka w Pruszkowie stała się głównym zakładem produkującym sikawki, natomiast biuro handlowe mieściło się w Warszawie. Przeszkodą w jej rozwoju był wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 r. i wojna z Rosją w 1920 r. Fabryka Józefa Troetzera zakończyła produkcję w 1921 r.

Zbigniew Todorski